postheadericon Rabaty z kamyczków – zrób to sam

Jeśli chcemy mieć niebanalny ogród, który nie wymaga ciągłej troski, warto zrobić rabaty z kamienia. Przepięknie i gustownie prezentują się rabaty żwirowe. Jasny żwir podkreśla urodę roślin. Sprawia, że ogród wygląda schludnie i elegancko. Żwir pokrywający powierzchnię ziemi między roślinami uwydatnia ich kształt i barwę. Dobrze wygląda w niewielkich miejskich ogrodach frontowych, w których często nie ma miejsca na bujną roślinność i gdzie bardziej wskazana jest prosta forma roślinnej kompozycji. Rabaty żwirowe można zakładać w mocno nasłonecznionych miejscach ogrodu, tworząc na przykład namiastkę ogrodów śródziemnomorskich, i w jego ocienionych zakamarkach, bo jasny kolor kamyków je rozjaśni.

Żwir można kupić w sklepach ogrodniczych specjalizujących się w sprzedaży kamieni. Jeżeli jednak potrzebujemy większej ilości i chcemy zaoszczędzić pieniądze, lepiej go zamówić bezpośrednio w żwirowni. Powierzchnię rabat warto przykryć żwirem nie tylko po to, żeby poprawić wygląd ogrodu, ale także dlatego, że ma on sporo zalet:

– ogranicza wzrost chwastów (trudno im się przebić przez warstwę kamyków); pielenie ogrodu sprowadza się więc do niezbyt częstego wyrywanie pojedynczych roślin;

– zmniejsza wahania temperatury gleby, dzięki czemu chroni korzenie roślin; zimą zabezpiecza je przed mrozem, a latem – za sprawą jasnego koloru – przed przegrzaniem;

– zmniejsza parowanie podłoża, rośliny można więc rzadziej podlewać;

– tworzy przepuszczalną warstwę, dzięki czemu woda nie stoi na rabatach w czasie deszczu ani podczas podlewania;

– łatwo można pod nim ukryć elementy systemu nawadniania lub oświetlenia ogrodu.

Żwirowe rabaty najlepiej zakładać jesienią lub wiosną, gdy ziemia jest dostatecznie wilgotna. Latem przed przystąpieniem do pracy należy glebę solidnie podlać. Wokół roślin wrażliwych na mróz (cyprysiki, klony japońskie, różaneczniki) trzeba ułożyć nieco grubszą warstwę żwiru (dodatkowo 2-3 cm).

Pielęgnacja żwirowych rabat ogranicza się do sporadycznego usuwania chwastów, przegrabienia i wyrównywania powierzchni oraz podlewania roślin. Rośliny trzeba również co roku nawieźć. Najlepiej zastosować nawóz płynny – rozcieńczyć go zgodnie z zaleceniami producenta i podlewać tym roztworem rośliny.

Żwir pasuje właściwie wszędzie, są jednak rośliny, które szczególnie lubią jego towarzystwo.

Rośliny „architektoniczne”, czyli takie, których główną ozdobą są liście i pokrój, między innymi: azalie, bambusy, cyprysiki, funkie, juki, kosaćce, miskanty, rodgersje, rozchodniki okazałe, wilczomlecze.

Rośliny o intensywnych barwach, które są wyraźnie widoczne na tle żwiru, na przykład: ciemnozielone cisy i żywotniki oraz krzewy i małe drzewa o purpurowych, żółtych lub pstrych liściach: berberysy, klony japońskie, ostrokrzewy i tawuły.

Rośliny o srebrnym i niebieskawym zabarwieniu, zlewające się z szarym tłem kamyków: budleje, bylice, czyśćce, goździki, kocimiętki, lawendy, kocanki.