postheadericon Projekty podjazdu z granitu

Podjazd jest jednym z najbardziej ruchliwych i narażonych na obciążenia miejsc w otoczeniu domu. Cechuje go też pewna reprezentacyjność, dlatego powinien być zaprojektowany w sposób harmonizujący z architekturą domu oraz stylem ogrodu.

Podjazd do garażu powinien być przede wszystkim wygodny, trwały i łatwy do utrzymania w czystości. Jego funkcjonalność nie oznacza wcale, że musi stanowić on jedynie fragment „wybrukowanej” nawierzchni. Warto zaprojektować go więc w ciekawy sposób i zastosować np. różniące się barwą i wielkością materiały nawierzchniowe. Sposobem na upiększenie podjazdu będzie także zaplanowanie nasadzeń roślinnych w jego otoczeniu w taki sposób, aby nie utrudniać manewrowania pojazdem i jednocześnie stworzyć płynne połączenie z częścią ogrodową działki.

Podczas wyboru materiału do utwardzenia nawierzchni podjazdu powinniśmy kierować się nie tylko walorami estetycznymi, ale również zwrócić uwagę na wymiary kostek. Jeśli po podjeździe będą poruszać się głównie samochody osobowe, to powinnyśmy się zdecydować na kostkę o grubości co najmniej 6 cm. Zdarza się, że do utwardzania nawierzchni stosuje się jedynie kruszywo – jest to rozwiązanie najtańsze, ale należy je traktować jako tymczasowe. Zaletą tego rozwiązania, poza niskim kosztem wykonania, jest to, że szybko odprowadza wodę i wygląda naturalnie. Niestety, rozwiązanie to ma też swoje wady – wznieca kurz, wymaga uzupełniania i napraw w przypadku, gdy na działce zadomowią się krety. Dodatkowo nawierzchnia jest kłopotliwa w odśnieżaniu. Dlatego też warto zainwestować w zdecydowanie trwalsze rozwiązania.

Na rynku materiałów brukarskich mamy do wyboru szereg produktów, które służą do wykończenia nawierzchni podjazdu. W zależności od upodobań, możemy zdecydować się na podjazdy wykonane z kamienia naturalnego, bruku klinkierowego lub tzw. prefabrykatów betonowych. Najczęściej stosowanym materiałem z kamienia naturalnego są kostki granitowe, które charakteryzują się dużą wytrzymałością na obciążenia mechaniczne, trwałością koloru, odpornością na zabrudzenia oraz szorstką powierzchnią. Wybierając granit, będziemy na pewno przez wiele lat cieszyć się jego naturalnym kolorem, natomiast jeśli nie chcemy przy odśnieżaniu nabawić się nerwicy lub stłuczeń (nierówna, a po zwilżeniu bardzo śliska powierzchnia), powinniśmy zastanowić się, czy nie warto zainstalować pod brukiem instalacji odladzającej. Jeśli lubimy chodzić na wyższym obcasie, powinniśmy przynajmniej część komunikacyjną wyłożyć innym – płaskim, wygodniejszym i bezpieczniejszym w użytkowaniu materiałem. Granit często sprawia trudności mniej doświadczonym wykonawcom. Na problemy z jego ułożeniem mają wpływ specyficzne cechy kostek granitowych, m.in. nieregularne kształty i, tym samym, nierównej grubości fugi. Poza tym wymagają ręcznego dobijania pojedynczych elementów, przez co ich układanie jest bardzo pracochłonne.