postheadericon Ozdobne murki w ogrodzie

Wśród bardzo szerokiego asortymentu, mniejszej lub większej infrastruktury ogrodowej, na szczególną uwagę zasługują różnego rodzaju murki ogrodowe. Oprócz swoich ozdobnych właściwości, pełnią też różnorakie funkcje praktyczne. Przede wszystkim zabezpieczają nasypy przed ich osypaniem się, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać efekt podwyższonego ogrodu. Oddzielają rabatę kwiatową od murawy, nie pozwalają, by ekspansywne rośliny nachodziły na przejścia w naszym zielonym zakątku. Dodatkowo nadają eleganckiego wyglądu, dzięki czemu ogród staje się bardziej reprezentatywny.

Murki ogrodowe mogą być wykonywane na wiele sposobów. Mogą być łatwiejsze lub trudniejsze w pobudowaniu, w zależności od techniki, na jaką się zdecydowaliśmy. Możemy użyć standardowych materiałów budowlanych lub gotowych prefabrykatów, co pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu oraz łatwiejsze postawienie konstrukcji. W składach budowlanych, a także w sklepach ogrodniczych mamy do wyboru różnego rodzaju kamienie, a najpopularniejsze to: łupek w różnych kolorach, czarny bazalt, szary granit oraz białe wapienie i różnokolorowe piaskowce. Warto pamiętać, iż te dwa ostatnie są bardzo podatne na wietrzenie, wiec nie powinno się ich stosować w agresywnym środowisku. Możemy użyć również cegieł, jeżeli nasz murek ma być równy i poukładany.

Przy planowaniu konstrukcji murków istotną rolę odgrywa nie tyle ich długość, ile wysokość. Do budowy podmurówek i niskich ogrodzeń nadają się prefabrykaty. Dobrze prezentują się one w miejscach o zwartej zabudowie, jednak w malowniczym krajobrazie mogą wyglądać obco i sztucznie. Zdecydowanie lepiej wpiszą się w okolicę naturalne, najlepiej miejscowe materiały. Jeśli skarpa ma tendencję do osuwania się, konieczne jest jej wzmocnienie. Warto wykonać system solidnych murów z prawdziwych bloków skalnych. Bardziej nowocześnie, ale równie stylowo wyglądają gabiony (ażurowe pojemniki z mocnego drutu wypełnione kamieniami). Pasują do nich kamienne schodki i ścieżki z granitowej kostki lub zatopione w trawie kamienne płyty. Zarówno na murkach z bloków skalnych, jak i na gabionach można posadzić rośliny. Warto więc zasiedlić kamienie skalnymi gatunkami, które dodadzą im uroku.

Sformułowanie murki suche oznacza, iż do ich wykonania nie będziemy używali zaprawy. Nie są trudne w wykonaniu, gdyż wystarczy odpowiednio poukładać nasze materiały, a przestrzenie między nimi wypełnić gliną lub glebą. Konieczne jest zastosowanie pochylenia w stroną skarpy, by nasza budowla się nie przewróciła. Wysokość takiej konstrukcji nie powinna przekraczać 60 – 80 centymetrów, a szerokość to minimum 20 centymetrów. Dużym atutem tego rozwiązania jest możliwość posadzenia w szczelinach między kamieniami, niedużych roślin skalnych, a także lepszy odpływ nadmiaru wody ze skarpy. Murki półsuche różnią się jedynie mniej regularnym kształtem kamieni, przez co konieczne jest łączenie niektórych z nich na zaprawę.