postheadericon Drewniane nawierzchnie ogrodowe

Drewniane nawierzchnie wyglądają bardzo naturalnie, dlatego doskonale pasują do większości wnętrz ogrodowych. Drewnem można wykładać całe alejki i ścieżki jednak należy pamiętać, aby było ono ryflowane. Niewielkie wgłębienia w strukturze nawierzchni zmniejszają bowiem śliskość wilgotnego drewna oraz stanowią zabezpieczenie przed poślizgnięciem.

Drewno oraz kostki brukowe należą do najpopularniejszego materiału, z którego wykonywane są ścieżki ogrodowe. Obok bruku kamiennego, można się także zdecydować na bruk drewniany. Wśród ścieżek drewnianych wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje budulca. Pierwszy to właśnie bruk drewniany, który składa się z kostek odpornych na warunki atmosferyczne. Jego powierzchnia wygląda naturalnie i elegancko, dzięki czemu dobrze komponuje się na wielu przestrzeniach. Bruk drewniany nadaje się do stworzenia alejek, a nawet podjazdów samochodowych, jego montaż jest dość prosty, dlatego można wykonywać go samodzielnie. Drugi typ to podkłady. Są to prostokątne belki tworzone z twardego drewna, takiego jak dąb. Niegdyś stosowane były jako podkłady pod torowiska. W aranżacjach ogrodowych znajdują swoje szerokie zastosowanie w tworzeniu podestów oraz podpór podtrzymujących skarpy. Trzecim rodzajem są plastry drewna. Powstają one z grubych pni drzew lub też okazałych gałęzi. Można wykonać je samodzielnie, pamiętając o tym, że optymalna wielkość elementów to 30-40 centymetrów średnicy oraz 20 centymetrów grubości. Przygotowane plastry wbija się w utwardzoną ziemię za pomocą gumowego młotka, a odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami dokładnie obsypuje się delikatnym żwirem.

Coraz więcej elementów na nawierzchnie drewniane można kupić w centrach ogrodniczych lub firmach specjalizujących się w sprzedaży drewnianych wyrobów do ogrodów. Sprzedawcy zapewniają, że elementy te są doskonale zaimpregnowane – zazwyczaj ciśnieniowo (takiego drewna nie należy ciąć ani poddawać innej obróbce). Trzeba jednak pamiętać, że jest to produkcja masowa. Jeżeli ogród ma mieć niepowtarzalny klimat, warto pokusić się o bardziej oryginalne wyposażenie. Bardzo efektownie wyglądają ścieżki zrobione z dużych plastrów drewnianych uzyskanych z pni lub grubych konarów drzew.

Elementy drewniane, które nie są zaimpregnowane fabrycznie, trzeba zaimpregnować samemu jeszcze przed ich ułożeniem w ogrodzie. Najlepsze są impregnaty olejowe, na przykład Imprex W2, można też użyć impregnatów rozpuszczalnikowych, na przykład Drewnochronu. Warto też wiedzieć, że drewno poddawane impregnacji powinno być czyste i suche, bo tylko wtedy preparat bez przeszkód wniknie w jego pory. Ponieważ impregnaty do drewna, zwłaszcza olejowe, są toksyczne – impregnację należy przeprowadzać na zewnątrz budynku, na przykład pod wiatą, i pracować koniecznie w gumowych rękawicach. Żywotność drewnianych nawierzchni ogrodowych w znacznym stopniu zależy także od sposobu ich montażu.